Доктор Авраменко
Лікар-гастроентеролог,
ендоскопіст вищої категорії,
доктор медичних наук,
професор,
провідний автор нової теорії виразкоутворення,
стаж роботи 35 років.
Прийом пацієнтів у воєнний час здійснюється за попереднім записом!

При запальних процесах в шлунку та підшлунковій залозі

Дуже часто на тлі стресової ситуації і (або) при прийомі недоброякісної їжі виникає запальна реакція з боку органів шлунково-кишкового тракту – шлунка і підшлункової залози, яка часто супроводжується болем, відрижкою, здуттям живота, почуттям переповнення після прийому їжі, а при певних ситуаціях – нудотою і блювотою їжею і жовчю. 

Як же бути в такій ситуації?

  1. Поперед за все, при наявності сильного болю в животі виключити гостру хірургічну патологію: для цього треба звернутися до хірурга поліклініки за місцем проживання, але краще відразу викликати «Швидку допомогу» і вже в лікарні бути розглянутим черговим хірургом.
  2. При виключенні гострої патології шлунково-кишкового тракту з боку хірурга не займатися самолікуванням і не приймати те, що Вам відразу запропонують в аптеці від болю, а саме – препарати, які відносяться до категорії інгібіторів протонної помпи. Найчастіше в аптеці пропонують «Омез» (омепразол), який швидко купірує біль, але через 5-6 днів може призвести до нового рецидиву болю і погіршення стану.
  3. Для того, щоб правильно лікувати біль, яка найчастіше пов'язана з підвищенням внутрішньопротокового тиску в підшлунковій залозі, необхідно приймати препарати, які сприяють зниженню внутрішньопротокового тиску.
    Це найкраще зробити, використовуючи наступну схему:
    • препарат «Дуспаталін» – селективний (виборчий) спазмолітик, який знімає спазм сфінктера Одді – клапана, що стримує відтік жовчі і соку підшлункової залози: по 2 капсули х 2 рази на день за 20 хвилин до сніданку і до вечері;
    • препарат «Панзинорм» 20 000 – препарат, що містить ферменти підшлункової залози: його прийом призводить до зменшення вироблення панкреатичного соку самої залозою, що знижує внутрішньопротоковий тиск в залозі і, отже, зменшує біль: по 1 таблетці х 3 рази в день під час їжі;
    • препарат «настоянка пустирника» – препарат рослинного походження, який має заспокійливу седативну дію і добре блокує дію «нічного нерва» (n. vagus), що викликає спазм сфінктера Одді: по 1 чайній ложці на ніч;
    • Холод на епігастральній ділянці (підшлунковій ділянці) – кріотерапія (терапія холодом), яка дозволяє швидко знизити запалення в підшлунковій залозі і зменшити утворення соку в підшлунковій залозі, що зменшує біль: грілка з холодною водою або льодом; пляшка з замерзлої водою; шматок замерзлого м'яса, загорнутий в тонкий рушник на епігастральній ділянці на 1-1,5 години 2-3 рази на день.
  4. Почавши приймати дану схему, яка є схемою «швидкої допомоги» при болях, необхідно негайно звернутися до висококваліфікованого фахівця, здатного провести більш детальне обстеження шлунка і підшлункової залози, так як запалення підшлункової залози – найчастіше вторинний процес, який пов'язаний з порушенням травлення в шлунку. Для цього необхідно провести наступні дослідження, згідно з наказом № 271 МОЗ України від 2005 року:
    • покрокову рН-метрію за методикою проф. Чорнобривого В.М. для визначення рівня кислотності шлункового соку;
    • езофагогастродуоденоскопію (ЕГДС) для визначення стану стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки;
    • проведення проб на гелікобактерну інфекцію;
    • проведення гістологічних досліджень слизової шлунка;
    • проведення УЗД органів черевної порожнини – печінки, підшлункової залози та жовчного міхура з харчовим навантаженням для визначення функції жовчного міхура.

Отримавши результати даних досліджень, досвідчений гастроентеролог може підібрати індивідуальну схему для лікування пацієнта.