Первинна консультація
Дана консультація проводиться при першому відвідуванні і включає:
- збір анамнезу (отримання відомостей шляхом опитування обстежуваного);
- аналіз попередніх досліджень;
- визначення обсягу майбутніх досліджень (інструментальних, біохімічних).
ХЕЛИК-тест – дихальний тест на HP-інфекцію (первинний, додатковий, контрольний)
Дихальний тест заснований на методі виявлення підвищеної уреазної активності в шлунку, яка виникає при інфікованості бактерією Helicobacter pylori та може бути визначена по газу, що надійшов в повітря ротової порожнини.
Даний метод відноситься до неінвазивної діагностики Helicobacter pylori. Застосується в практиці лікарів-гастроентерологів, терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів. Дихальний тест ХЕЛІК призначений для первинної діагностики Helicobacter pylori, а також для контролю ходу антигелікобактерної терапії і перевірки ефективності вже проведеної терапії.
ХЕЛІК – найпоширеніший дихальний тест на інфекцію Helicobacter. Він пройшов клінічні випробування і відповідає європейським стандартам якості (СЄ), що підтверджують чисельні нагороди за інновації в медичній діагностиці. ХЕЛІК складається з індикаторної трубки (одноразового використання) з мундштуком, з'єднувального шланга і насоса для забору повітря через індикаторну трубку.
Як проводиться дихальний тест?
- Пацієнт ретельно полоще рот негазованою озонованою водою.
- В ротову порожнину пацієнта поміщується індикаторна трубка із мундштуком. Мундштук із індикаторною трубкою треба утримувати зубами, рот повинен бути відкритим, дихати рівно через рот протягом 6 хвилин. Якщо в роті накопичилася слина, можна вийняти мундштук з рота, проковтнути слину і помістити його назад.
- Після закінчення 6 хвилин обстеження мундштук виймається з рота. Лікар фіксує показники індикаторної трубки. Пацієнт випиває через соломинку розчин карбаміду, потім ретельно полоще рот негазованою озонованою водою та приймає лежаче положення спиною вниз протягом 5 хвилин (патент на корисну модель №123179 "Спосіб тестування гелікобактерної інфекції у хворих на хронічний гелікобактеріоз за допомогою ХЕЛІК-тесту", патент на корисну модель №123179 "Спосіб тестування гелікобактерної інфекції у хворих на хронічний гелікобактеріоз за допомогою ХЕЛІК-тесту"). Після закінчення 2 хвилин в ротову порожнину пацієнта знову поміщується індикаторна трубка із мундштуком на 6 хвилин.
- Після закінчення 5 хвилин в ротову порожнину пацієнта знову поміщується індикаторна трубка з мундштуком на 6 хвилин.
- Після цього мундштук виймається з рота. Лікар ще раз фіксує показники індикаторної трубки та робить висновок про наявність інфекції Helicobacter pylori.
Підготовка
Увага!
Для отримання достовірних результатів пацієнт повинен суворо дотримуватися вимог щодо підготовки до тестування!
- Обстеження повинно проводитися вранці натщесерце: перед обстеженням необхідно виключити прийом їжі і води Останній прийом їжі повинен бути не менше ніж за 12 годин до обстеження. Останній прийом їжі повинен бути «легким», необхідно виключити такі продукти як м’ясо, рибу і гриби.
- Не можна приймати:
- антибіотики протягом 4-6 тижнів перед обстеженням (не відноситься до контрольних тестів в період лікування, до складу якого може входити прийом антибіотиків);
- антациди (препарати, що нейтралізують кислотність шлункового соку – "Альмагель" та інші), протизапальні засоби, антисекреторні препарати (інгібітори протонної помпи або блокатори Н2-гістомінових рецепторів), препарати вісмуту і анальгетики протягом 14 діб перед обстеженням.
- Не можна приймати міцні спиртні напої протягом 3 діб перед обстеженням.
- Не можна їсти бобові (квасоля, горох, сочевицю, сою) протягом 3 діб перед обстеженням.
- В день обстеження необхідно відмовитись від жувальної гумки.
- Не можна палити за 3 години до обстеження; після паління необхідно почистити зуби і ретельно прополоскати рот.
- За день до обстеження, перед сном ретельно (не менш 1 хвилини) прополоскати ротову порожнину і горло розчином фурациліну (2 таблетки фурациліну потовкти і розчинити в ємності 150-200 мл теплої води).
- Вранці перед обстеженням необхідно почистити зуби і ретельно прополоскати ротову порожнину і горло розчином фурациліну.
Комплексне обстеження
Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10.08.2007р. № 471 навіть у дітей для правильного встановлення діагнозу потрібне проведення комплексного обстеження, що складається з:
- визначення рівня кислотності (покрокова рН-метрія);
- проведення езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС);
- тестування на гелікобактерну інфекцію (HP) двома методами: уреазним тестом і мікроскопіюванням забарвлених мазків-відбитків, матеріал для яких береться під час огляду з 4-х топографічних зон шлунка;
- тестування слизової шлунка на наявність патологічних змін, у тому числі і на наявність ракових клітин (гістологічні дослідження).
Період проведення повного комплексу обстежень, включно з необхідними біохімічними дослідженнями, становить від 7 до 14 днів.
За результатами досліджень лікарем складається індивідуальна схема лікування.
Дорослі обов'язково повинні проходити повне комплексне обстеження, так як це є не тільки вимогою Мінздраву, але і світовим стандартом.
рН-метрія
Покрокова внутрішньошлункова рН-метрія за методикою проф. Чорнобривого В.М. є найбільш передовою на сьогоднішній день і найпоширенішою при дослідженні рН шлункового соку.
Покрокова рН-метрія здійснюється за допомогою мікрозондів (d = 2 мм) з першим датчиком на кінці і приладу ИКЖ-2 (індикатор кислотності шлунку) з другим датчиком, який під час дослідження кріпиться до внутрішньої поверхні передпліччя пацієнта. При введенні микрозонда в порожнину шлунка перший датчик торкається слизової шлунка, замикається електрохімічний ланцюг, виникає струм ЕРС, який перетворює дані рН шлункового соку у вигляді готових цифрових даних на світловому табло приладу. Інформація по рН шлункового соку зчитується з 40 точок шлунка, заноситься в спеціальну таблицю вимірів і легко прораховується.
Підготовка
Процедура проводиться вранці, натщесерце (обстежуваний не повинен вранці приймати їжу, пиття і лікарські засоби, якщо палить – не палити), займає 2-4 хвилини. Обстежуваний повинен при собі мати великий щільний махровий рушник.
Езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС)
Діагностичне дослідження, що дозволяє оглянути зсередини стінки стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки. Воно проводиться для виявлення захворювань перерахованих органів. Виконується при планових обстеженнях і за екстреними показаннями (шлунково-кишкові кровотечі, сторонні тіла).
Дослідження здійснюється за допомогою гнучковолоконого оптичного апарату (ендоскопа), який називається гастродуоденоскоп. Існує багато моделей цих апаратів, призначених для різних діагностичних і лікувальних цілей.
Оскільки сучасні ендоскопи гнучкі і невеликого діаметру, дослідження не пов'язане з больовими відчуттями.
Ендоскоп вводиться спочатку у стравохід, потім у шлунок і дванадцятипалу кишку. Огляд внутрішньої поверхні цих органів проводиться як при проведенні апарату вперед, так і при його витяганні. Для огляду стінок порожнин органів вони роздуваються повітрям.
Підготовка
ЕГДС проводиться вранці, натщесерце (обстежуваний не повинен вранці приймати їжу, пиття і лікарські засоби, якщо палить – не палити) і займає 2-5 хв. Однак якщо виникає необхідність біопсії (у разі виразки шлунка, раку, поліпа) процедура може розтягнутися до 15-20 хв. Обстежуваний повинен при собі мати великий щільний махровий рушник.
Тестування на НP (Helicobacter pylori)
Helicobacter pylori – спиралевидная грамнегативна бактерія, яка інфікує різні області шлунка і дванадцятипалої кишки. Багато випадків виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритів, дуоденітів, і, можливо, деякі випадки лімфом шлунка і раку шлунка етіологічно пов'язані з інфекцією Helicobacter pylori. Однак у більшості (до 90%) інфікованих носіїв Helicobacter pylori не виявляється ніяких симптомів захворювань.
Спіральна форма бактерії, від якої сталася родова назва Helicobacter, визначає здатність цього мікроорганізму проникати у слизову оболонку шлунка і дванадцятипалої кишки і полегшує рух бактерії у слизовому гелі, що покриває слизову шлунка.
Найвірогіднішим способом виявлення НР-інфекції є подвійне тестування – поєднання уреазного тесту і мікроскопування забарвлених по Гімза мазків-відбитків, матеріал для яких береться під час проведення ЕГДС.
Порівняльна характеристика обох методик дозволяє визначити не тільки наявність і форму бактерій, але і їх місцезнаходження по відношенню до парієтальної клітини – позаклітинний або внутрішньоклітинний.
Для максимальної достовірності тестування на НР потрібно проводити за чотирма топографічним зонам: середня третина антрального відділу шлунка і середня третина тіла шлунка по великій і малій кривизні за розробленою нами методикою (Патент на корисну модель 17723 Украина, UA МПК А61В1/00 Спосіб діагностики хронічного гастриту типу В, а також виразкової хвороби та раку шлунка, асоційованих з гелікобактерною інфекцією / А.О. Авраменко. - № u200603422; Заявл. 29.03.06; Опубл. 16.10.06, Бюл. № 10.)
Підготовка
ЕГДС проводиться вранці, натщесерце (обстежуваний не повинен вранці приймати їжу, пиття і лікарські засоби, якщо палить – не палити) і займає 2-5 хв. Однак якщо виникає необхідність біопсії (у разі виразки шлунка, раку, поліпа) процедура може розтягнутися до 15-20 хв. Обстежуваний повинен при собі мати великий щільний махровий рушник.
Плановий забір проб для гістологічних досліджень слизової шлунка з доставкою проб у лабораторію
За сучасним вимогам діагноз «хронічний гастрит» виставляється тільки згідно з висновком гістолога, що вимагає матеріал у вигляді зразків слизової шлунка. Дана маніпуляція також проводиться лікарем-ендоскопістом під час проведення ЕГДС.
Таке розширене гістологічне обстеження дозволяє не тільки визначити характер запального процесу (гострий або хронічний), але і виявити передонкологічні зміни слизової: атрофію, товстокишкову метаплазію і дисплазію, а також ранні форми раку шлунка.
Підготовка
ЕГДС проводиться вранці, натщесерце (обстежуваний не повинен вранці приймати їжу, пиття і лікарські засоби, якщо палить – не палити) і займає 2-5 хв. Однак якщо виникає необхідність біопсії (у разі виразки шлунка, раку, поліпа) процедура може розтягнутися до 15-20 хв. Обстежуваний повинен при собі мати великий щільний махровий рушник.
Повторна (розширена) консультація
Дана консультація проводиться при повторному відвідуванні, після отримання результатів обстеження і включає:
- більш поглиблений збір анамнезу;
- індивідуальна добірка схеми лікування;
- визначення особливостей поведінки обстежуваного під час лікування;
- складання харчового раціону, що не викликає дискомфорту у обстежуваного;
- визначення дати контрольних досліджень рівня кислотності і повного контрольного комплексного обстеження після курсу лікування.